Honlap testreszabása




készítette a honlap.hu

Ovikert program

Magbölcső Ovikert ZsiraÉves beszámoló 2022-2023

Az óvodakert gondozásában az ősz beköszöntével ismét kivették részüket a gyermekek. A nyár folyamán termett zöldségekből kis csokrokat készítettünk, s ezeket árusítottuk az ovi előtti kis árudánkba, mert nagyon bő termés volt sárgarépából, hagymából, fehérrépából.

A kert terméseiből a Mihály-napi vásárunkba is került portéka: zöldségzöldje csokrok, levendula virágból készült kis zsákocskák-csokrok.

Az ősz során a sárgarépából, snidlingből, sóskalevélből minden napra jutott rágcsálnivaló. A megtermett paprikából, paradicsomból még került a tízórai és uzsonna mellé zöldség.

A komposztálás világnapján szedtük fel a sárgarépákat, a céklát, s az elszáradt növényi szárakat. E világnap alkalmából kitelepültünk a kiskertbe, ott meséltünk, majd szétszedtük a komposztálót, átrostáltuk a benne bomló anyagokat, majd az alsó rész humuszával borítottuk be az ágyásainkat és a tápanyagból jutott az eperágyásba, s a gyümölcsös bokraink köré is. A gyerekek aktívan vehettek részt a munkákban, s tanulmányozhatták a keletkezett humuszt és komposztot. Sajnos a tök termésünk a szalmabálákban nem sikerült ebben az évben sem, ezért a szalmabálát is szétszedtük, s a szalmát is az ágyásokra hintettük. A dísztökök novemberre értek be az eperágyás szélén, s a kerítésre futtatva, ezek őszi hangulatot varázsoltak az óvodába.

Télen pihentek az ágyásaink. A vízgyűjtőket téliesítettük a szerszámokat letisztogattuk. A tél nem volt olyan fagyos és zord, így gyakran tanácstalanul álltunk a kérdés előtt, hogy etessük-e a kismadarakat, vagy sem. Január- februárban azért készítettünk madárkalácsot, és a napos feladata volt a madáretetők és madáritatók figyelése és feltöltése, mely gyakran reggelre befagyott.

A tavasz beköszöntével aztán megkezdődött az ágyások rendbetétele, a nagyok ásójukkal átforgatták a földet, majd elültettük a borsót, sárgarépát, hagymát, salátát. Az idei évben burgonyát is ültettünk az egyik ágyásba és édesburgonya palántával is próbálkozunk. Palántáztunk még többféle paprikát, uborkát, cukkinit, paradicsomot.

A Föld napja alkalmából színes virágokkal gazdagodott óvodánk udvara.

A fűszernövénykertünkbe kaptunk kamillát, zsályát, mentát, oregánót. A menta és citromfű ízesíti limonádéinkat, a színes virágok pedig a gyönyörködtetés mellett vonzzák a beporzókat is

Új magokkal is próbálkozunk, amit a Csabrendeken megrendezett Országos iskolakert-hálózati találkozón kaptunk. Ilyen például a luffatök, lopótök és az articsóka. A tavaszi sok eső nem kedvezett a zöldségeinknek, eléggé szellősen kelt ki a borsó és a saláta, de ezek vetésével még próbálkozunk.

Kiszedtük és elfogyasztottuk a beérett borsót, salátát, paradicsomot és paprikát. A nyár folyamán szárítottunk fűszernövényeket, kamillát , hársfavirágot a téli teákhoz.  A levendula szép termést hozott, ezek virágrait tasakokba gyűjtöttük és  barkácsoláshoz felhasználjuk.

A nyár során mindennap fogyasztottuk a beérett málnát, epret, ribizlit, egrest. A fiúk szorgalmasan locsoltak a meleg napokon a vízgyűjtőből.

Sajnos a csigák a magaságyásainkba is bemásztak és lakmároztak a zöldségeinkből a nyár folyamán.

 
 

2021-2022-es nevelési év óvodakerti tevékenységei


Ovikertünk gondozása egész éves feladat, ezért már ősszel, az óvoda nyitásakor akadt itt tennivalónk.
 
Az őszi időszakban még javában fogyasztottunk a nyár folyamán beérett paradicsomot, paprikát, répát a kiskertünkből a tízóraihoz és az uzsonnához. A Mihály-napi vásáron árultunk zöldség zöldjét és kis levendula zsákokat is, melyek a fűszerkertünkben virágzó virágszirmokból készültek. Megkóstoltuk a rántott cukkinit, a padlizsánkrémet, rebarbara kompótot. Októberben elkezdtük azokat a tevékenységeket, amelyek a tavaszi és a nyári bő terméshez szükségesek. A Komposztálás Világnapján a szerves hulladékokat illetve a kertből összeszedett faleveleket, amit a komposztáló ládákba gyűjtöttünk, jól átforgattuk. Ami már lebomlott a földbe kevertük, hogy minél szebb, jobb és finomabb legyen a termésünk. Ekkor figyelemmel kísérhettük, hogy mivé alakul át a kerti hulladék a rengeteg giliszta és pinceászkák segítségével. Télen egy kicsit megpihenve, de lelkesen fogyasztottuk az általunk készített levendula, menta, citromfűszörpöt. Betegesebb időszakban a begyűjtött és leszárított hársfa és bodzateát. Telepítettünk madárodút, madáritatót,fecskefészket,darázs-garázst,bogárhotelt, mókusetetőt és vártuk, hogy jöjjön a tavasz, amikor újra kint süröghetünk a kertben és megfigyelhetjük vajon milyen madarak, bogarak választják a mi kis kertünket. Persze a téli időszakban a madarak etetését és itatását sem felejtettük el.

Tavasz elején benti munkálatokba kezdtük. Magokat vetettünk (paprika, paradicsom, uborka, cukkini) A gyerekek örömmel öntözték és figyelték, hogy kelnek ki a magocskák, hogy csíráznak. A kiskertet újra felástuk és amit lehetett (borsó, hagyma, saláta, répa, retek, sóska, cékla) elvetettük. A lelkesedés nagy volt, mert már a nagyobbak tudták, hogy mi lesz a fáradtságuk jutalma.A szendvicsekbe került saját retek vagy saláta illetve a zsíros kenyér még finomabb a saját újhagymával. A benti magok megfigyelésével megtanulhatták mi fontos a növények fejlődéséhez (nap, víz, gondoskodás) illetve a növény részeit is.

Mivel nem ez az első évünk az ovikertben, már tudtuk mit mikor és mi mellé vessünk. Sokkal magabiztosabbak lettek a gyerekek mellettünk. Persze az időjárás sokszor nem kedvezett a kerti munkákhoz, mégis azt gondoljuk örömünk teljes lesz, ha ezek a zöldségek elfogyasztásra kerülnek .Saját munkájuk gyümölcsét élvezhetik. Amikor már az idő is engedte kiültettük a palántákat. Az eper is elkezdett érni és minden nap keresték melyiket lehet leszedni és megenni. A lágy esővizet is folyamatosan gyűjtjük, ezzel locsoljuk a növényeket a szárazabb időszakban. Az esővízmérőt is figyeltük folyamatosan.

A Föld napjára rengeteg virágot és palántát kaptunk nagy örömünkre a családoktól, mellyel virágos kertünket és virágládáinkat ültettük be. Ezek öntözéséről a melegebb napokon a gyermekek gondoskodnak. Az idei évben már volt néhány szem cseresznye termésünk, érik a ribizke, egres és málna is a tavaly ültetett bokrainkon. A tök vetésétől kissé tartottunk, mert az a tavalyi évben nem igazán sikerült. Megpróbáltuk szalmabálába vetni, de valamiért nem jött össze. Idén újrapróbáltuk. Egy év után, talán a szalma-víz-föld keveredése miatt olyan mikrobiológiai folyamatok kezdődtek el, ami miatt májusra már több mint tíz centiméteres lett palántánk benne. A Bioeel Méhecskebarát Ovikert országos pályázaton is részt vettünk, amit meg nyertünk, így még több virágot, cserjét, fűszernövényt helyezhettünk el a (kis)kertünkben. Ezek vonzzák a szorgos méhecskéket. A darázs-garázs segítségével láthatjuk a méhek munkáját . A kísérletező házunkra felkerült a Magyarországon található madárfajok képes jegyzéke.

A nyári időszakban a terméseinkből az óvoda udvarán kisebb árusítást végeztünk.- hagyma, sárgarépa, levendula..
Előttünk álló feladat még az időjárástáblák kihelyezése, és a virágok ismertető táblájának elkészítése és kihelyezése.
Bár ismét volt egy Covid időszak, amikor csak az óvoda dolgozói végezték a munkát, de összességében ez egy igazi Óvodai csapatmunka!

Magbölcső ovikert - Zsira

             Zsirai Magbölcső Ovikert


Határ mellett kis falu, abban van egy óvoda,
Oda jár most Ákos, Zoli, Katica és Jankácska.
S persze még sok kisgyerek,
akik minden reggel sietnek.
Sietnek ám, mert van egy kiskertjük
abban minden évben a magokat vetjük.
Kiskert neve: Magbölcső,
tavasz végén már szépen zöldellő.
Gyerekek sürögnek, vetnek és öntöznek
komposztálnak, vagy söprögetnek.
Megtanulják a sok zöldség nevét,
s hogy a termését esszük meg, vagy a levelét.
Vidám kert ez a mi kis falunkban,
csodájára járnak mások is majd sorban.

Ovikertünk alakulása

 
Óvodakertünk alakulása

Intézményünk 2020 év tavaszán sikeresen pályázott az Iskolakertekért Alapítvány által meghirdetett Iskolakerti Alapozó Alprogram III. ütemének ÓVODA-KEZDŐ kategóriájában. Ennek keretében gazdag eszközcsomagot, kertészeti és pedagógiai mentorálást, képzést kapott óvodánk. 
Az óvodakertünk kialakításának a késő nyári , ill. őszi időszakban álltunk neki.
Mentorunk Dr Halbritter András Albert nyári látogatása után lettünk biztosak az ovikert pontos helyszínének kiválasztásában, ill. az óvodakert feladatainak elosztásában.
Első dolgunk volt a terület fellazítása, ásása, egyengetése, gyomtalanítás. Ezen feladatokban főként az óvoda dolgozói és a karbantartó vett részt. Az óvodakert szélén található árnyas fa kivágásra került, de úgy alakítottuk a fa tuskóját, hogy az jelölje az ovikert bejáratát és nevét.
Az ágyások elhelyezésében és kialakításában már a gyerekek is segédkeztek, méricskélték az ágyásszegélyeket, illesztették össze a különböző méretű elemeket.
Mivel kis óvoda vagyunk, nem túl nagy költségvetéssel, ezért is hasznos örömet és nagy könnyebbséget okozott a Ovikert -csomag megérkezése, hiszen szerszámokkal, anyagokkal alakíthatjuk és ápolhatjuk kertünket.
Nagyon népszerű tevékenység volt a komposztáló és a talicska összeállítása, mely hasonlított az egyik csoportszobai építő-barkácsoló játékhoz. A csoportszobákban elhelyezésre kerültek zöld vödrök, melyekben a délelőtt folyamán összegyűlt gyümölcs maradványokat gyűjtjük, majd komposztáljuk. A szülők figyelmét is felhívtuk a komposztálásra, így otthoni konyhai zöldségdarabok is kerülnek a komposztba.
Babaházunkhoz került a csapadékgyűjtő, melyben az összegyűjtött esővizet tároljuk, majd használjuk a locsoláshoz.
Sajnos az őszi időszakban a Covid19 járványhelyzet miatt bezárni kényszerültünk óvodánkat 2-3 hétre, és a tavaszi időszak sem kedvezett az óvoda látogatásának a gyermekek részéről-márciustól májusig 4-5 gyermek járt oviba. Emiatt az óvodakerti munkálatok jó részét – pl. a veteményezés - mi, óvodai dolgozók végeztük el.
A gyerekekkel azonban a tél folyamán csíráztattunk, elültettük a paradicsom magokat, babot, ruccolát, büdöskét. Tőzegkorongba ültettük a paprika magokat. A magocskákat rendszeresen öntözték, figyelték a gyerekek. A palántázási munkálatok már ezek segítségével történtek tavasszal. Az ágyásokhoz jelölő táblákat készítettünk, melyek segítenek eligazodni a zöldségek között.
A kert körbekerítése nagy kihívást okozott nekünk, hiszen a kert az óvoda udvarának része, és nem szerettünk volna kerítést húzni ide. Többszöri ötletelés végére kövekből és fatuskókból készítettünk kerítést, melyet szépítettünk virágokkal, kisebb bokrokkal, majd pedig egynyári növényekkel.
Az ovikert hátsó részébe gyümölcsös bokrokat ültettünk : málna, szeder, ribizli, egres. Ezeket a gyerekek segítségével kövekkel szegélyeztük körbe.
A munkálatokhoz szülői segítséget is kaptunk: termőföldet, virághagymákat, évelő töveket és egynyári virágokat hoztak a gyerekek a kertbe.
Mivel nagyon fellelkesültünk a tavaszi kertészkedésben, úgy döntöttünk, hogy 3 magaságyást is kialakítunk, melybe paprika palánták, bab, padlizsán kerültek.
További ötlet alapján szalmabálákat szereztünk, és a tökmagokat ebbe vetették el a gyerekek.
Meteorológiai állomást hoztunk létre, mely segítségével mérhetjük a csapadékot, szél irányt és erősséget, és a hőmérsékletet.
Távolabbi terveink között szerepelt egy kísérletező házikó építése, melyet el is kezdtünk építeni a tavasz folyamán és a napokban a tető is elkészül. Itt kap helyet egy szerszámtároló, egy időjárásjelölő, egy naptár, egy ültető-vizező helyiség. A teraszon lehetőség lesz megpihennünk a munkálatok után.
 
A gyerekek már 2021 tavaszán és nyarán élvezhették az ovikert terméseit, epret ettünk, borsót szedtünk – fejtettünk, majd feltéptük; a tízóraihoz retket, snidlinget, majd újhagymát és salátát tálalhattunk. Folyamatosan érik a málna, egres, ribizli.
Az ovikert kialakítása óta napi rendszerességgel megyünk ki a kertbe, és hívják fel a gyerekek a figyelmünket a locsolásra, gyomlálásra, zöldség-gyümölcs érésére, stb.
Fűszer és gyógynövény kertünkből  menta és citromfű levelet szedünk a limonádéhoz, mely hűsítőt rendszeresen fogyasztunk a nagy melegben.

 

Galéria